Blog
Jakie okna sprawdzą się na poddaszu?
Okna połaciowe powinno być przede wszystkim szczelne. Od współczynnika przenikania ciepła okna zależy, jak dużo ciepła będzie uciekało na zewnątrz, co pozostanie nie bez wpływu na comiesięczne rachunki za ogrzewanie. Najlepiej wybierać okna połaciowe o współczynniku U nie wyższym niż 1 W/(m2*K), co pozwoli zachować odpowiedni poziom izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to montaż – nawet najlepsze okno nie zagwarantuje szczelności, jeśli prace montażowe zostaną niewłaściwie przeprowadzone.
Czym charakteryzują się folie paroszczelne?
Folia paroszczelna nie przepuszcza pary wodnej powstającej w pomieszczeniach do konstrukcji dachu, a więc chroni elementy więźby i pokrycia dachowego, a także materiał ociepleniowy przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Folię paroizolacyjną umieszcza się pod krokwiami, a dokładnie pomiędzy warstwą ocieplenia a płytami karton-gipsowymi. Najczęściej folia paroszczelna występuje w kolorze żółtym, niebieskim, białym i zielonym. Jest to cienka i miękka folia z polietylenu lub polipropylenu.
Jak i gdzie montować papy termozgrzewalne?
Papa termozgrzewalna to idealny wybór na płaskie dachy. Zadaszenie z płyt wiórowych także można pokryć papą. Przy dachach o spadku większym niż 20 stopni rozgrzana papa będzie spływać, a więc lepiej jest montować papę na gwoździach. Papa termozgrzewalna zwykle jest dość gruba i ma wysoką gramaturę, ponieważ w strukturze papy zawarta jest masa asfaltowa.
Jakie są rodzaje papy i sposób zamontowania?
Papy można podzielić ze względu na sposób montażu, skład i zastosowanie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pap, które pełnią całkowicie odmienne funkcje. Ze względu na wykorzystanie papy można podzielić na:
Jakie koszty trzeba ponieść przy wymianie dachu?
Każdy dom prędzej czy później czeka wymiana dachu. Jest to zewnętrzna powierzchnia budynku najbardziej narażona na warunki pogodowe i nawet jeśli bardzo o nią dbamy, to po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach będziemy musieli ja wymienić. Oczywiście w głowie każdego właściciela domu w takiej sytuacji rodzi się pytanie: ile to będzie mnie kosztować? Odpowiedź, jak w większości tego typu sytuacji brzmi: to zależy. W tym artykule opiszemy czynniki, które wpływają na koszt wymiany dachu.
Jak dobrać odpowiednią blachodachówkę?
Budowa dachu jest inwestycją na wiele lat, warto więc wybrać jak najlepszą blachodachówkę. Opisujemy, czym się kierować przy jej wyborze.
Dlaczego podbitka dachowa jest ważnym elementem dachu?
Większość domów jednorodzinnych w naszym kraju ma strome dachy. Ich wysunięte poza obręb murów połacie chronią elewacje przed opadami, jednak stwarzają też pewne zagrożenia. Aby zabezpieczyć krokwie i spód poszycia dachowego, wysunięty okap jest zazwyczaj zabezpieczany od spodu podbitką, czyli blaszanymi, drewnianymi lub plastikowymi listwami, które zamykają przestrzeń pomiędzy dachem a ścianą.
Jak buduje się dachy przemysłowe?
Dachy przemysłowe charakteryzują się przede wszystkim dużą powierzchnią, zwłaszcza w porównaniu do dachów domów jednorodzinnych lub budynków komercyjnych. W związku z tym muszą cechować się wyjątkową wytrzymałością. W jaki sposób buduje się je, by osiągnąć taki efekt?
Z jakich elementów składa się dach płaski?
Dach płaski jest jednocześnie dachem i stropem, dlatego można spotkać się z nazwą stropodach. Dachy płaskie wykonuje się coraz częściej, ponieważ idealnie pasują do brył nowoczesnych domów jednorodzinnych, a nawet można na nich urządzić ogród. Z czego jednak powinien składać się taki dach, aby spełniał swoją funkcję?
Jak wykonuje się hydroizolację dachu?
Hydroizolacja jest niezbędnym elementem każdego dachu, ponieważ chroni dach przed zniszczeniem oraz nie pozwala na przedostanie się wody do wnętrza domu podczas opadów. Aby spełniała swoją funkcję, musi być wykonana w odpowiedni sposób i przy użyciu przeznaczonych do tego materiałów. Jak zatem wykonuje się hydroizolacje dachów?